Güncel Haberler

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAK GARANTİ (YEK-G) TOPLANTISI

  • 02.04.2021
  • ytso

Sayın Üyemiz,

Avrupa Birliği ( AB) 2021 yılından itibaren Avrupa Yeşil Mutabakatında ( Green Deal ) yeni bir aşamaya gelmiş durumdadır. İlerleyen günlerde karbon salınımları ile ilgili olarak AB dışarıdan Avrupa’ya ihracat yapan ülkelere “Sınırda Karbon Düzenlemesi” adıyla ilave maliyetlerin gelmesi söz konusu olacaktır. Bu mali yaptırımların; sanayiden enerjiye kadar birçok sektörü etkilemesi mümkündür. Sınıra Karbon Düzenlemesi mekanizması ile ilgili detayların henüz netleşmemiş olmasına rağmen üretim süreçlerinde ve diğer hizmet aşamalarında tüketilen elektriğin yenilebilir kaynaklardan üretildiğini belgeleme seçeneğinin önem kazanacağı düşünülmektedir.

 

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. ( EPİAŞ ), elektriğin üretimi ve tüketiminde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımının belgelenmesi, yaygınlaştırılması ve çevrenin korunması amacıyla, 01 Haziran 2021 tarihinde Yenilebilir Enerji Kaynak Garanti ( YEK-G ) Sistemini devreye almayı planlamaktadır.

 

Türkiye’de devreye alınacak ve EPİAŞ bünyesinde işletilecek YEK-G Sisteminin anlatılması amacıyla; 07 Nisan 2021 tarihinde 14.00-16.00 saatleri arasında toplantı gerçekleştirilecektir.

 

Toplantıya ilgili detaylı bilgi ve katılım linki ektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla

EK: Yenilebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G)

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası © | Tüm Hakları Saklıdır | 2017